Bērni un smēķēšana.

Vienu dienu puikam piezīme, ka ir dedzinājis miskastē papīrus.Un brīvdienās izstāstīja visu pasācienu - izrādās puikas ir smēķējuši un ieraudzījuši skolotāju, iemetuši pusizmēķēto cigareti miskastē un tur esošie papīri ir sākuši kūpēt. Jautāju vai šis arī ir pamēģinājis, atbilde bija ka nē, bet man tomēr neticās. Un tagad sēžu un domāju, ka drīz nāks tas laiks, kad viņam gribēsies to pamēģināt( ja vēl nav pamēģinājis).Ko darīt šādā situācijā? Runāts ir, bet atceroties sevi zinu, ka sarunas nederēja. Varbūt var mēģināt tā kā man bija bērnībā, lai nemēģinātu to darīt vectēvs 11 gadu vecumā ļāva izsmēķēt cigareti, no kuras bija ļoti slikti? Ko Jūs ieteiktu?

SievieteMelnaa (2009-10-20 19:28)      Nu ja, un lai nedzertu - iedod 100g degviina, izvemsies un taps izaarsteets. :D Muusu vecteevi dziivoja citaa laikmetaa. Tagad ar beerniem ir jaarunaa un vinjiem ir jaauzticas. Tu savam neuzticies - tas jau liecina, ka jusu starpaa ir plaisa.
Es ieteiktu vispirms ticeet tam, ka vinjsh nav meegjinaajis un tikai, ja uzzinaasi, ka ir meegjinaajis, tad arii domaat, ko dariit.

barbarosa9 (2009-10-20 19:30)      No draugiem zinu, ka vinji riikojushies taapat kaa tavs vecteevs, kad piekjeerushi siiko smeekjeejam-likushi smeekjeet liidz vemshanai.Vai nu tas, vai cits, bet dazjam tas ir paliidzeejis.
Man ar beerniem probleemu nebij.Pat pameegjinaat nav veeleejushies.Arii tagad ir kategoriski smeekjeeshanas noliedzeeji.Mosh geeni.Ja taa padomaa, es nezinu nevienu taadu tuvaaku radu, kursh smeekjeetu.

undine (2009-10-20 19:31)      Es dariju tā, pa cik pati tai laikā pīpēju, tad tai mirklī kad dēlam radās interese kas tas tāds ir un ko dod šie dūmi - nosēdināju sev blakus abi aizdedzinājām cigaretes un pīpējām. Protams viņš jau uz iekšu neko nevilka, papīpējām un secinājums bija tāds - nu pie vella, nakāda labuma no tām cigaretēm nav:). Nu dēlam ir 15 gadi - nepīpē un interesi neizrāda. Es protam nevaru zināt kas būs vēlāk, bet uz šo mirkli derēja:)

garaamejoshais (2009-10-20 19:35)      Ak tu muuzs ta nu ir par ko stresot.... Ja buus tendeets smoljiit, tad piipees, neko neizdariisi. Bet piip[aat arii jaun ieshu viduu vairs sen jau nav kruta... Uz SievieteMelnaa... oi oi, neuzticeeshanaas, nu kaada veel plaisa, nu kur juus visus sitos bredus esat salasijushies?

Lucy (2009-10-20 20:27)      Skatoties cik viņam gadu.
VNK vajag izrunāt,jo viņš pats naudu nepelna un tās cigaretes tak būs no busdiennaudas jāpērk,vai jānočiep no sencīšiem naudiņa.

uikulabs (2009-10-20 20:28)      vainīga ir vide kadā dzīvo apkartējie bērni un vispār kapēc viņš tevi neklausās?-netic tev moš ?
manai māsai arī otrā klasē dēls jau sācis kūpinā pa kaktiem,domaju tā ir vecāku lolaidība pamana tikai tad kad jau ir sūdi un ceļ paniku.
iesaku uz karstām oglēm dot visu iespējamo info par smēķēšanu un sekām.un ļaut izvēlēties.

Kamija (2009-10-20 20:46)      manējais teica, ka visi esot pamēģinājuši un ka daži klasē pīpējot kā sukursteņi ;) tas atkarīgs no vides apkārt & no paša personības, kāds raksturs ;) cik daudz ar sportu nodarbojas ;) ja aizliegsi, pīpēs par spīti... un iepūt :)

Lucy (2009-10-20 20:51)      Liecis mierā,gan jau nepīpos.
Kurš tak puiks nav mēģinājis pīpot,tagad pat meitenes pīpo,nav jau mūsu laika,tad meitenes bija šķīstas,vismaz es pamēģināju belamorkanal kauč kur ap 16.g un palika man nāvīgi slikti.Vesels stāsts man būtu par to pirmo pamēģināšanu.:)))))

rozamunde (2009-10-20 21:07)      Ar puikām laikam ir citādāk. Meita smēķēja, centās to slēpt jau 11. klasē. Es kā nesmēķētāja (ne vēsturniece), vienkārši to saodu, ka smēķē gan. I nekas nelīdzēja - ne kaušanās, ne naudas nedošana. Pīpē vēl šodien.
Puikas tāpat paši izdomās - vajag vieņiem to, vai ne. Nekāda profilakse nelīdzēs. Taču to nevar noliegt - mani puikas vēl nepīpē.
Jāsaka gan, ka arī sports nav bijis šķērslis kūpēšanai. Antireklāma un medicīnas muzeja plaušas in formalīn ar nav nobiedējušas.
Nezinu arī vai jāmeklē vainīgie - par pīpmani nepiedzimst, tāpat kā nepiedzimst par dejotāju, vai gleznotāju. Personība kā tāda ir tam predisponēta vai nav.

Forpus (2009-10-20 21:39)      Man draugiem puika 4-tajā klasē trenējas basketbolā un gan pīpē, gan dzer... vide vainīga... varbūt, bet 49. vidusskola it kā nav sliktākā... klasē regulāri pīpē un dzer apm 10 bērni tai skaitā meitenes... runāja ar šamo, mājas arestus lika utt un nekas nemainās...

Hara (2009-10-20 22:04)      Iespēja par to, vai tieši Tavs bērns smēķēs (kaut kad) vai nē ir tieši tikpat nenosakāma kā tas, vai pirmais sekss viņam būs ar jaunāku vai vecāku partneri - kā gadīsies. To ietekmē apkārtējā vide, draugi, elku uzvedība (smēķē vai nē), vecāku un vecāku draugu, kā arī citu iespējamo autoritāšu attieksme pret smēķēšanu, tāpat arī paša bērna attieksme pre autoritātēm (daži lai mēģinātu izpatikt spītē otrādi).

Nu pamatskolā ir visticamāk tā, ka JA klasesbiedri smēķē un bērns nav "autsaideris" jeb norobežotais jefiņš, kā skolā šādus mēdz dēvēt - tad es ieteiktu pieņemt, ka tomēr smēķē gan, ja vien nav gūti konkrēti pierādījumi par pretējo.

Drakoniski sodi visticamāk nepalīdzēs, jo tajā vecumā sodi ir priekš tam lai tos izciešot attaisnotu sev nākamo pārkāpumu, ja vecāki paši smēķē tad tur vairs neko nepadarīsi, jo "atupats" argumentam nav īstu pretinieku. Ja paši nesmēķē tad var mēģināt izmantot savu autoritāti ģimenes lokā (VIENREIZ) nošokējoties par smēķēšanu un tās nepopularitāti (jo ar kaitīgumu mūsdienās nevienu nenobiedēsi) - turklāt šai "akcijai" jābūt koordinētai, un vēlams ar kautkādu vecāku jauniešu (vecākas māsīcas, brālēni utt) iesaistīšanu.

Viena "no malas" noklausīta diskusija starp bērna autoritātēm vecāko vienaudžu vidū par smēķēšanas neforšumu strādās labāk par 3 gadiem mājas aresta :) Kaut gan ja bērna JAU kūpina kā skurstenis, arī tas visticamāk nelīdzēs, varbūt tikai ilgtermiņā.

Manuprāt vissvarīgākais ir bērnam laikus ieaudzināt māku palikt pie sava viedokļa, un uzaudzēt biezāku ādu lai turētos pretī bara instinktam.

SievieteMelnaa (2009-10-20 22:06)      zilani - "Jautāju vai šis arī ir pamēģinājis, atbilde bija ka nē, bet man tomēr neticās"- vai shis neliecina, ka neuzticies? Par to smekejeeshanu liidz nelabumam ir piemeeri, kad beernam paliek slikti, jaasauc aarsts un jaaved uz slimniicu. Taapeec ir jaabuut meereni teereetam, lai iedomaatos likt vinjam smeekjeet.
Garamejoshais - parunaasim, kad audzinaasi savu beernu.

spaare21 (2009-10-21 09:23)    1 Mūsu nesmēķējošos dēlus, ar kuriem tik ļoti lepojamies, dažkārt pie skolas paņem ciet policija par... smēķēšanu:)))

Ronda (2009-10-21 10:27)      Gjimenee, ja ir normaalas attieciibas ar beernu, passi neviens nepiipee, beerns jau no mazotnes pienjem, uztver, izaug ar uztveri, smeekjeet nav pareizi un labi. Taa vienkaarssi ir, bez kaadaam puuleem.

riks (2009-10-21 11:47)      no tā, ka pamēģinās, grūti izvairīties. labāk, lai netop par paradumu. vectēva prijomčiks ne tas sliktākais. tikai nav dziedāts, ka no tās cigaretes būs slikti. kautkur kaut kādā medicīnas kantorī pīpojamajā stūrītī esot izlikuši zaļas pīpotāja plaušas, saprotama lieta, formalīnā.

Vucis (2009-10-21 11:56)      Nezinu, no kā tas atkarīgs: mani vecāki dūmoja kā tvaika lokomotīves, pati arī pamēģināju, jo redzēju sevi tādu pašu kā mammu - ar garā iemutī kūpošu cigareti eleganti izstieptā rokā, bet.... īpašu kaifu nesajutu un sapratu, ka tas nav priekš manis. Bet zinu arī ļoti inteliģentas ģimenes, kur sērkoki tiek izmantoti tikai un vienīgi ēdiena gatavošanai, svecīšu aizdegšanai un kamīna iekurināšanai. Taču bērni izaug aizrautīgi pīpmaņi. Un tur neko nevar padarīt.
Arī pie sava bērna nejauši atradu paslēptas cigaretes, kad viņam bija 11. Nosmējos (par bērnišķīgi naivo centienu noslēpt aizliegto mantu GameBoy futrālī) un pajautāju, kā tad bija. Sīkais enerģiski noliedza, ka esot pīpējis, es izlikos, ka noticu. Patiesībā mēs ļoti maz varam ietekmēt bērnu izvēli - būs pīpmanis vai nebūs. Tāpat klāt izstāvēt visur un vienmēr ir neiespējami.

Forsteriana (2009-10-21 12:30)      asinīs trūkst ūdens, tāpēc velk uz smēķēšanu. Jādod vairāk sulas, tējas, limonādes,mazāk ēdienus.

nannucis (2009-10-21 14:38)      Aizliegtais auglis vienmer salds...Lai smekje,nepieverst uzmanibu un nelikties zinis.Pec nedeljas,augstakais divam,cigaretem pat virsu neskatisies.Saku pec pieredzes,jo man ta bija ar manu meitu.

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu